Nasıl Yapılır?

Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirme!

Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirme! 1

Site yapınız ne kadar iyi olursa, arama motorlarında üst sıralarda yer alma şansınız o kadar yüksek olur. Her web sitesinde bir miktar “yapı” vardır. Çok titiz ve düzenli bir yapı olabilir veya dağınık bir sayfa karışıklığı olabilir. Site yapınızla kasıtlı ve dikkatli olmanız durumunda arama mükemmelliğini sağlayan bir site oluşturacaksınız.

Bu makalede, güçlü bir site yapısı oluşturma konusunda en iyi tavsiyelerin bazılarını paylaşıyorum. Aşağıdaki ipuçları, kullanıcılara hitap eden, örümcekler tarafından taranan ve dizine eklenen ve mümkün olan en iyi SERP listelerini ve sıralamasını sunan bir site oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Yapı Neden Önemlidir?

Yıllar boyunca yüzlerce müşteriyle çalıştığım için, site yapısının ne sıklıkla göz ardı edildiğine şaşırdım. Bir yandan, bir sitenin SEO performansının en önemli yönlerinden biridir, ancak diğer yandan, birkaç webmaster ve işletme sahipleri SEO’yu geliştiren bir site yapısına sahip olmanın ne demek olduğunu anlarlar.

Site yapısının neden bu kadar önemli olmasının birkaç sebebini paylaşacağım ve daha sonra kendi SEO dostu site yapınızı nasıl geliştireceğinizi anlatacağım.

İyi bir site yapısı, mükemmel bir kullanıcı deneyimi anlamına gelir.

Renkleri, yazı tiplerini, karakter aralığı, grafikleri, görüntüleri ve beyaz alanı kaldırdığınızda, iyi site tasarımı gerçekten harika bir yapı hakkındadır.

İnsan zihni bilişsel dengeyi, mantıklı parçaları bir araya getirmeyi, beklendikleri şeyleri bulmayı ve aradıklarını tespit etmeyi arzu eder. Böylece, güçlü ve mantıklı bir site yapısı bilişsel olarak kullanıcıları tatmin eder.

Bildiğiniz gibi, sitenizi kullanıcılar için daha çekici, arama motorları için de daha çekici. Google’ın algoritması , sitenizi sıralamak için arama yapanlardan gelen bilgileri kullanır. Sitenizin TO’ları zayıf ve bekleme süresi düşükse, SERP’lerde iyi performans göstermeyecektir. Aksine, bir kullanıcı beğendiği bir site bulduğunda – yani harika bir yapıya sahip bir site – zıplamaz ve daha uzun süre kalır. Doğru bir site yapısı, hemen çıkma oranını azaltabilir ve her ikisinde de gelişmiş sıralamalara yol açacak kalma süresini iyileştirebilir.

İyi bir site yapısı sitenize site bağlantıları sağlar.

Site Bağlantıları, SERP’lerde sitenizin ana sayfasını ve aşağıda girilmiş olan birkaç dahili bağlantıyı gösteren bir liste biçimidir. Onları daha önce gördün. Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirmede önemli rol oynar.

Site bağlantıları büyük bir SEO avantajıdır. Sitenizin gezinilebilirliğini artırır, kullanıcıları en alakalı bilgilere yönlendirir, markanızın itibarını arttırır, kullanıcı güvenini artırır, SERP’lere hükmetmenize yardımcı olur, tıklama oranını artırır ve dönüşüm hunisini kısaltır. Temel olarak, site bağlantıları muhteşem.

Peki site bağlantılarını nasıl alıyorsunuz? Google Web Yöneticisi Araçları’na gitmez ve bir formdaki birkaç alanı doldurmazsınız. Bir site bağlantısı isteği yayınlayamazsınız. Bunun yerine, Google’ın algoritması otomatik olarak site bağlantılarına sahip web sitelerini ödüllendirir. Ve bunu harika site yapısına dayanarak yapıyorlar.

Zayıf bir site yapınız varsa, sitenizin hiçbir zaman site bağlantıları alamayacağı büyük olasılıkla. Site bağlantılarının olmaması, sitenize daha fazla hedeflenmiş trafik, daha yüksek TO ve daha fazla dönüşüm sağlamaya neden olabilir.

İyi bir yapı daha iyi tarama demektir.

Googlebot gibi web tarayıcıları bir web sitesinin yapısını tarar. Amaçları, içeriği arama sonuçlarına döndürmek için dizine eklemektir. Site yapınız ne kadar iyi olursa, tarayıcılar içeriğe o kadar kolay erişebilir ve dizine eklenebilir. Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirmenin altın kurallarından bir diğeri.

Tarayıcı web sitenizdeki her şeyi otomatik olarak keşfetmez . Google, “sitenizde keşfedemeyeceğimiz… keşfedemeyeceğimiz sayfalar…” veya “Google’ın normal tarama işlemiyle keşfedilemeyebilecek URL’ler” bile kabul ediyor. ”(Site Haritalarının gerekli olmasının nedenlerinden biri.) Ancak tarayıcılar güçlü bir yapıya sahip bir sitenin sayfalarına erişmek, taramak, dizine eklemek ve geri dönmek çok daha kolay olacaktır.

İyi bir site yapısı iyi SEO’nun özüdür – tarayıcılar için en iyi duruma getirme.

Özetlemek gerekirse, sitenizin organizasyonu SEO başarısının yolunu açıyor. Aslında, iyi bir site yapısı olmadan asla SEO başarısı elde edemeyeceğiniz söylenebilir. Güçlü site yapısı, sitenize çok miktarda organik arama sağlayan, kırılmaz bir SEO temeli sunar. Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirme işlemi için tarayıcıların sizi sevmesi gerekir.

Site Yapısını Oluşturmanın Altı Adımı

Şimdi size bu tür bir site yapısının nasıl oluşturulacağını anlatacağım.

1. Web sitenizi geliştirmeden önce bir hiyerarşi planlayın

Sıfırdan bir web sitesi başlatıyorsanız, mümkün olan en iyi SEO için site yapısını planlamak için mükemmel bir konumdasınız demektir. Bir İYS’de sayfalar oluşturmaya başlamadan önce bile yapınızı planlayın. Bir beyaz tahtada, bir e-tablo programında (Excel, Google Drive E-Tabloları), çoğu kelime işlemcisinde veya Visio veya OmniGraffle gibi bir şeyde yapabilirsiniz.

Bir “hiyerarşi”, bilgilerinizi düzenlemenin bir yolundan başka bir şey değildir – basit ve mantıklı bir şey. Hiyerarşiniz aynı zamanda navigasyonunuz ve URL yapınız olacaktır, böylece önemli olan her şey burada başlar.

Genellikle, bir site hiyerarşisi şöyle görünür:

Web sitesi dökümü

Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç hiyerarşi özelliği var.

  • Hiyerarşinizi mantıklı kılın . Bu işlemi fazla düşünmeyin veya fazla karmaşıklaştırmayın. Hem kendi iyiliğiniz hem de tarayıcı ve kullanıcı kolaylığı için basitlik istiyorsunuz. Her ana kategori benzersiz ve farklı olmalıdır. Her alt kategori bir şekilde bulunduğu ana kategori ile ilgili olmalıdır.
  • Ana kategorilerin sayısını iki ila yedi arasında tutun . Amazon.com olmadıkça, çok fazla ana kategoriye sahip olmak istemezsiniz. Sadece birkaç ana şey olmalı. Yediden fazla kişi varsa, organizasyonu yeniden gözden geçirmek ve biraz aşağı çekmek isteyebilirsiniz.
  • Her kategorideki alt kategori miktarını dengelemeye çalışın . Temel olarak, yaklaşık olarak eşit tutmaya çalışın. Bir ana kategoride on dört alt kategori varsa, bir başka ana kategoride sadece üç alt kategori varsa, bu biraz dengesiz olabilir.

Bir site hiyerarşisi, harika bir site yapısının başlangıç ​​noktasıdır. Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirmenin en önemli adımı yeni bir web sitesi açarken bunu planlamanızdır.

2. Navigasyon hiyerarşinizi izleyen bir URL yapısı oluşturun

örnek site yapısı

Güçlü site yapısı geliştirmedeki ikinci ana unsur, URL yapınızdır. Mantıklı bir şekilde hiyerarşiniz üzerinde düşündüyseniz, bu çok zor olmamalı. URL yapınız hiyerarşinizi izler.

Diyelim ki hiyerarşiniz şuna benziyor:

örnek site yapısı
Çin Mahallesi konumunun URL yapısı şöyle görünür:

www.kimsrestaurant.com/locations/chinatown

URL yapınız, site hiyerarşinize göre düzenlenir. Bu, açık bir şekilde, URL’lerinizin gerçek kelimeler (semboller değil) ve uygun anahtar kelime kapsamına sahip olacağı anlamına gelir.

3. Site gezintinizi HTML veya CSS’de oluşturun

Navigasyonunuzu oluştururken, kodlamayı basit tutun. HTML ve CSS en güvenli yaklaşımınızdır. JavaScript, Flash ve Ajax’ta kodlamak, tarayıcının sitenizin iyi düşünülmüş gezinti ve hiyerarşisini kapsama yeteneğini sınırlar.

4. Sığ derinlik gezinti yapısı kullanın

Navigasyon yapınız açıkça site hiyerarşinizi izleyecektir. Sayfaların, özellikle de önemli sayfaların site içinde çok derinde gömülü olmadığından emin olun. Sığ siteler, bu Arama Motoru Dergisi makalesinde belirtildiği gibi hem kullanılabilirlik hem de tarayıcı açısından daha iyi çalışır :

Sığ bir web sitesi (her sayfaya ulaşmak için üç veya daha az tıklama gerektiren bir web sitesi), derin bir web sitesinden (sitenizdeki her sayfayı görmek için uzun tıklama dizeleri gerektiren) çok daha fazla tercih edilir.

5. Ana gezinme sayfalarınızı listeleyen bir başlık oluşturun

Üst başlığınız ana sayfalarınızı listelemelidir. Bu kadar. Web sitem, Neilpatel.com , üç alt kategoriden oluşan çok basit bir gezinme başlığı kullanıyor. Bu ihtiyacım olan her şeyi başarır.

neil patel sitesi yapısı
Ana kategorilerinizden başka herhangi bir menü öğesini eklemek dikkat dağıtıcı ve gereksiz hale gelebilir. Bir paralaks sitesi tasarladıysanız, her kaydırma aşamasında görüntülenen kalıcı bir başlık menüsü sağladığınızdan emin olun.

CSS efektlerini kullanan veya kaybolan menüleri içeren açılır menüler benzersiz veya ilgi çekici bir kullanıcı deneyimi sunarken, SEO’yu geliştirmiyorlar. Onlara karşı öneriyorum. Ayrıca görüntü tabanlı bir gezinme yapısı kullanmama konusunda da tavsiyelerde bulunuyor. Uygun bağlantılara sahip metin bağlantıları, SEO’nun en güçlü biçimini sağlar.

Menü bağlantılarına sahip bir altbilginiz varsa, üst gezinti menünüzün ana bağlantılarını altbilgi gezinme menünüzde çoğalttığınızdan emin olun. Bağlantıların sırasını değiştirmek veya ek kategori listeleri eklemek, kullanıcı deneyimini zorlaştıracaktır.

6. Kapsamlı bir iç bağlantı yapısı geliştirin

İçsel bağlamalar, eti mantıksal bir alan hiyerarşisinin kemiklerine koyar. Moz’un dahili bağlantılar hakkındaki makalesi , önemli olmalarının üç sebebini listeler:

Kullanıcıların bir web sitesinde gezinmelerini sağlar.
Verilen web sitesi için bilgi hiyerarşisi kurulmasına yardımcı olurlar.
Bağlantı suyunun (sıralama gücü) web sitelerinin etrafına yayılmasına yardımcı olurlar.
Bunların her biri sıkı sıkıya bağlı ve iyi entegre bir site yapısı oluşturmaya doğrudan bağlı.

Dahili bağlantı ile karmaşık hale gelmeye gerek yok. Temel fikir web sitenizdeki her sayfa bazı linki sahip olmasıdır için ve bazı linki gelen web sitesinde başka bir sayfaya. Gezintiniz, ana kategorilere ve alt kategori sayfalarına dahili bağlantı sağlamalı, ancak yaprak seviyesindeki sayfaların da dahili bağlantıya sahip olduğundan emin olmalısınız.

Dahili bağlantı, arama motorlarına hangi sayfaların önemli olduğunu ve oraya nasıl gidileceğini bildirir. Tüm sayfalarda ne kadar çok iç bağlantı varsa, o kadar iyi.

Sonuç

Site yapısı, dikkatli düşünme, bilinçli tasarım ve doğru organizasyon ürünüdür. Güçlü bir site yapısı geliştirmek için en iyi zaman sitenizi oluşturmadan önce başlar, yani yeni site yaptığınız sırada. Bununla birlikte, mevcut eski sitenizi yeniden tasarlıyorsanız, tasarımı yeniden işleyebilir ve yapısal SEO’yu iyileştirmek için bazı gezinme öğelerini yeniden düzenleyebilirsiniz.

Sitenizi arama motorları için optimize ederken akılda tutulması gereken birçok şey var. Site yapısı en önemlilerinden biridir, ancak en çok göz ardı edilen optimizasyon yöntemlerinden biridir. Harika bir site yapısına sahipseniz, Bir Sitenin Yapısını SEO Uyumlu Hale Getirme işlemlerini tamamladıysanız, geri kalan SEO işlemleri büyük ölçüde kolaylaşacaktır.

Kaynak

Yorumlar

avatar