Blog

Site hit arttırma yöntemleri – Kolay, ücretsiz ve 10 adımda!

Site hit arttırma yöntemleri - Kolay, ücretsiz ve 10 adımda! 1

İnternet sitenizi büyük bir hevesle açıyorsunuz, üzerinden bir kaç ayda geçiyor ama hit yüzünden bıkkınlık gelip siteyi bi kenara atmaya başlıyorsanız bu yazı tam size göre. Site hit arttırma yöntemlerini sıraladık…

Öncelikle şimdi benim yaptığımı yapın, lafı fazla uzatmayın ve direkt konuya girin. Okuyucuyu sıkmayın (: tabi biraz uzun yazılarınızda aralara espri serpiştirebilirsiniz. Fazla ciddiyet devri kapandı artık.

Sitenizin eğer “gerçekten” hitini, trafiğini, ziyaretçi sayısını arttırmak istiyorsanız şunları yapmalısınız.

1-Kesinlikle Özgün İçerik!

Siteye girdiğiniz içerik özgün olmalı. Özgün içerik nedir? Tamamen senin bildiklerini yazıya dökmek mi? Hayır, değil. En çok kullanılan özgün yazı: bir yerlerde gördüğün haberin, içeriğin, senin tarafından; senin bilginle yoğrularak, senin tarafından yorumlanmasıdır.

Hit istiyorsanız kesinlikle özgün içerik girmelisiniz. Haber girenler için bu durum biraz sıkıntı çünkü yüzlerce sitede aynı haber çıkıyor, değiştirmek de zor.

2-Yazılarınıza/İçeriğinize Muhakkak Resim Ekleyin

Yüzlerce makale yazdınız, binlerce içerik girdiniz ama resimleri yoksa, alacağınız hit muhtemelen almanız gereken hitin ya yarısıdır ya da 3’de 2’si.

Resimler hiti neden bu kadar etkiliyor? derseniz, artık resim arama sonuçları da çokça kullanılıyor. Özellikle resimle ilgili olan konularda: duvarkağıdı, ünlü biri, gelinlik, araba, ev, komik karikatür, caps gibi içerikler artık direkt Google ve diğer arama motorlarının “Görseller” sekmesinden aranıyor. Dolayısı ile yazınıza eklediğiniz resim orda çıkmıyorsa emeğinize yazık ediyorsunuz demektir.

Resmi yazıma ekledim oldu bitti gitti…Bunu da kesinlikle yapmayın. Eğer sizde bi resmi Görseller’den aratıp, bulup, indirip, yine direk yazınıza eklerseniz hiç bir karınız olmaz. Aksine aynı içerikten dolayı yazınız Google’da üst sıralara bile çıkmaz. O yüzden yazıya yükleyeceiniz resim, görsel artık siz ne diyorsanız…Onun bir adı olmalı. Yani “elma” resmi indirmişseniz, yazınıza elmanın yararları ise, resmin adını şu şekilde yapmalısınız: elmanin-yararlari.jpg vs. Yani yazı ile doğru orantıda bir ada sahip olarak yüklemelisiniz.

Bu şıkkı bitirmeden bir ip ucu daha vereyim: sitenize resmi yüklerken boyutunu küçültüp öyle yükleyin. Site şişince CPU ve trafik derdiniz olmasın.

Site hit arttırma yöntemleri - Kolay, ücretsiz ve 10 adımda! 2

Spam yapmayın

3-Etiket Girin, Göz Ardı Etmeyin!

Çoğu seo’cu yada bu işlerden az çok anlayan biri artık yazıya eklenen etiketlerin bir önemi kalmadığını ve hatta hite zarar verdiğini söylüyor. Kesinlikle onlara inanmayın! Bunu canı gönülden söylüyorum ki: bu siteye bile Google’dan gelenlerin çoğu etiketler sayesinde geliyor.

Etiket girerken dikkat etmeniz gereken hususlar: 7,8 taneden fazla girmemeye özen gösterin. (Bu yazıda abartılı var, siz olduğunu söylediğimi yapın yaptığımı yapmayın 🙂 Etiketlerde tırnak işareti vesaire kullanmayın (arayan kişi genelde koymadan arar) kesinlikle yazıyla alakalı etiketler koyun, yoksa bir işe yaramaz.

4-Yazının/İçeriğin Başlığını Ziyaretçileri Düşünerek Girin!

Eğer çok popüler bir siteniz yoksa, yani günlük 300 bin civarı hit alan bir siteniz yoksa yazılarınıza girdiğiniz başlıklar arama motorları için değil, ziyaretçileriniz için olmalı. Örneğin: “iOS 10 çıktı!” başlığı Google’da üst sıralarda yer alacakken, aynı içeriğe sahip sadece başlığı: “Apple‘ın son teknolojisi iOS 8 kullanıma sunuldu” başlığı muhtemelen daha gerilerde olacaktır. Çünkü gereksiz kelimeler kullanmıştır ve hitten çok bilgi amacı gütmüştür.

O yüzden diyorum “hitiniz çoksa önemsemeyin ama azsa başlığınızı insanların arayacağı kelimeleri gözeterek koyun” diye.

Site hit arttırma yöntemleri - Kolay, ücretsiz ve 10 adımda! 3

Site hit arttırma örneği – Bir zamanlar Yerliteknolojinin hiti 🙂

5-Sitenizin Başlığını ve Açıklamasını Önemseyin!

Bu konu da arama motorları için önem arz ediyor. Eğer sitenizin konusu “3D oyunlar” ise, sitenizin başlığını “Eğlence burada” koyarsanız Baştan kaybedersiniz. Sitenizin başlığı ile içeriğiniz paralel olmalı. (o paralelden değil 🙂

Örnek evrecek olursak: 3D Oyunlar’la dolu sitenin başlığı:”3D Oyunlar Oyna” gibi bir şey olursa arma sonuçlarında etkisini görürsünüz. Yine sitenizin açıklama kısmıda: “En güzel 3D oyunlar, araba, bebek, yarış, savaş oyunları oynama sitesi” gibi anahtar kelimeler içeren bir açıklama yapmalısınız.

6-Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcıyı Kullanın!

Sitenizin başlığını ve açıklamasını belirlerken Google dayıdan yardım almalısınız. Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı adlı uygulama ile bir kelimenin, örneğin: “3D Oyunlar” olsun yine. Bu kelimenin Google’da ayda kaç kere arandığını görebiliyoruz. Kaç kere aranmış, Yıllık aranma ortalaması kaç, yazının getiri kalitesi kaç para gibi konuları bu site yardımı ile öğrenebiliyoruz.

Bunun için buraya gidin ve Adwords’te oturum açın. Kayıtlı değilseniz kayıt olun tabii ki. Açılan sayfadan “Yeni Anahtar Kelime Bulma” başlığı altında kelime girme yeri var, oraya sitenizde hit almak istediğiniz kelimeyi yazın ve “Fikir Al” tuşu ile aratın.

Karşınıza gelen diğer sayfa da ise anlayacağınız üzere o kelimenin Google’da aranma sayıları var. Ona göre kelimede varyasyonlar yapın ve en çok aran ve getirisi yüksek olan kelimeyi sitenizin başlığında, açıklama kısmında kullanın. (Varyasyonlardan kasıt: 3D Oyunlar, 3Doyunlar, 3d oyunlarım, 3D oyun oyna, 3D oyunlar oyna v.s. gibi)

7-Başka Sitelere Link Verin, Meşhur “Backlink” Olayı!

Siteniz arama motorunda üst sırala çıkmazsa ve “index hızı” denilen, “siteye yazdığınız içeriğin arama motoru tarafından taranıp sonuçlara yansıtılma süresi” olarak güzide Türkçemize çevirebileceğimiz olay oldukça önemli.

Kısaca sitenizin hemen arama motorlarında çıkmasını ve de üstlerde çıkmasını istiyorsanız başka sitelerde reklamını yapmanız, yaptırmanız, link vermeniz ne yazık ki şart. Bu durum çok bişey ifade etmese de Alexa sıralamasını da etkileyen en önemli faktör.

Backlink (Diğer sitelere verilen link) vermenin en kolay yolları ise:

-Paravan siteler açmak: ücretli yada ücretsiz blog sitelerinden, normal sitelerden bloglar açmak, bir kaç yazı ile doldurmak ve o sitelerden kendi ana sitemize link vermek (2019 itibari ile değerleri çok düştü artık açmasanızda olur)

-Forum sitelerine üye olmak, tanıtım bölümünde reklamımızı yapmak (Fazla yaparsanız spama girer vur derken öldürürsünüz)

-Sosyal sitelere üye olup yazılarımızı paylaşmak

-Yine PR oranı yüksek değişik sosyal sitelere üye olup profilimize sitemizin adresini yazmak ve bunu “Herkese Açık” olarak paylaşmak (PR kalmadı malum DA v.s. değerleri yüksek sitelerden backlink alın)

8-Siteniz Olabildiğince Hızlı Olsun, Mümkünse Uçsun!

Bir ziyaretçi Google’da bir şey aradı ve sizin sitenizi buldu. Tıkladı ve girmek için bekliyor…1, 2, 3, 4, 5, 6…7 saniye oldu site anca açılmaya başlıyor. Bu durumda ziyaretçi çok büyük ihtimalle (içeriğie çok ihtiyacı yoksa) üzerinize çarpıyı basar ve sayfanızı kapatır.

Google dayı bile site yavaşsa size düşük skor verir ve yukarıda bahsettiğim “index hızı” epey düşebilir. O yüzden sitenizi elinizden geldiğince hızlı tutun. WordPress kullanıyorsanız gereksiz eklentilerden kaçının, Cache (ön bellek) eklentisi mutlaka kullanın. Resimleri optimize (doğru ayarı verme) edin, sıkıştırın, ezin, büzün…Sorgu sayısını kesinlikle düşürün. WordPress için sorgu sayısını azaltma, CPU (işlemci kullanım oranı) değerini düşürme konusuna şurada değinmiştim.

Sitenizi çok ucuz, yada size sponsor olan küçük sunucularda, hostinglerde barındırmayın. Tabi laf olsun diye, okul için, staj için, paravan diye tabir edilen bir siteniz yoksa…Sitenizi önemsiyorsanız adam gibi hostlar ile çalışın. İsim veremeyeceğüm (:

Site hit arttırma yöntemleri - Kolay, ücretsiz ve 10 adımda! 4

Google amca hızlı siteleri sever

Google hız aracı ile sitenizin hızını test edebilirsiniz

9-Haberci Değil, Öğretici Olun!

Sitenize hitler gelmeye başladı ama düzenli değil. Bir öyle bir böyle…Bu pek tatmin edici olmaz. Hitiniz günü kurtarmak için değil ömürlük olmalı. Böylece belirli bir taban hitiniz olacaktır ve siteyle ilgilenemeseniz bile o hit düşmeden aynı oranda kalacaktır.

Bunun için yapmanız gereken şey günlük haberlerden ziyade sürekli gerekli olacak öğretici yazılar, içerikler yapmalısınız. Örneğin: “İşte Seçim Sonuçları” yerine “Genel Seçim Nedir, Yerel Seçim Nedir?” gibi bir konu ömürlük olacaktır. (Tabii ki siteniz arama sonuçlarında üst sırada çıktığı sürece)

10-Yorumsuz Bırakmayın (:

Şimdi mesela bu yazı gibi yüzlerce yazı var. Benim yazımın üst sıralara çıkması için gereken şeyler şunlardı:

1-Başlığın doğu girilmesi

2-Doğru etiketlerin girilmesi

3-Doğru konulara parmak basılması

4-Bu yazıya yorum yapılması

Yazdığınız yazının veya girdiğiniz diğer içeriklerin Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayan bir diğer etken de yorum!

Bunu herkes ya bilmez yada işe gelmez söylemez. Yorum neden önemli olsun ki? diyenlerde olacaktır. Çünkü yorumlar o konunun popüler olduğunu, yorum yazılmaya değecek kadar ilgi çektiğini arama motorlarına bilhassa Google dayıya bildirir. Google’da aynı yazıdan 10 tane olsa bile muhtemelen en çok yorumu olan içeriği öne çıkartacaktır.

Son Sözler…

Son olarak unutmadan: bir konuyu ilk kez nette yazıyorsanız zaten o yazıdan hit garantidir, çünkü ilkler her zaman değerlidir (: ancak aynı konudan yüzlerce var iken sizde o konuyla ilgili içerik girmişseniz yapacaklarınız yukarıda ki 10 maddede yazılı olanlar.

Hitinizi arttırmanın yolları bu şekilde. Size önerim kesinlikle illegal şeylere girmeyin. Yani gidip hit arttırma programları, uygulamaları, siteleri kullanmayın.

İçeriğiniz özgün olduktan sonra ve düzenlemeleriniz yukarıda ki gibi doğru olduktan sonra hitiniz yavaşta olsa artacaktır.

İçerik sayınız her arttığında hitiniz de artacağından, bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli etkenler: sabır ve zaman!

Unutmadan: zaman kısıtlı  zaman, oyundasın dünya yalan! (:

33
Yorumlar

avatar
20 Yorum konuları
13 Konu cevapları
2 Takipciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
20 Yorum yazarları
Ömer KARAahsenSelmanEnes SivriEmre Son yorum yazarları
Ömer KARA
Ziyaretçi
Ömer KARA

Öncelikle Merhaba. Yazınızı çok başarılı buldum. Sitemi kurduktan kısa süre sonra yazınızla karşılaştım. Farklı sitelerdende aldığım bilgiler doğrultusunda sitemi geliştirmeye çalışıyorum. Sizin bu yazınızda sitemi geliştirme serüvenim hakkında yardımcı olacağına eminim. Bilgi paylaştıkça çoğalır ne de olsa. Daha yolun başındayım fakat sitemi geliştirirken sizin değerli yorumlarınız bana çok fayda sağlayacaktır. Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar. ultrabilgi .com

ahsen
Ziyaretçi
ahsen

Alexa’da yükselip hit artmamasını napıcaz?

Selman
Ziyaretçi
Selman

Teşekkürler hocam, bencileyin yeniler için önemli tüyolar… Çalıştım biraz, bloğumu inceleme imkanınız var mı, acil yapılması gerekenler için…
zenbilli.blogspot.com
Selamlar

Enes Sivri
Ziyaretçi
Enes Sivri

Hocam dediklerinizin hepsini yapıyorum fakat hit 800’ü hatta bazen anlık günde 500’e düşüyor. 8 Ay oldu siteyi açalı fakat daha bir kere 900 bile görmedim günde. Siteyi inceler misiniz ? indirload.com

Emre
Ziyaretçi
Emre

otomobilhakkinda.com siteme göz atarmısınız. Yorumlarınızı bekliyorum.

Tanki Faruk
Ziyaretçi
Tanki Faruk

Suan belki acik değildir. Ama iyi bir seo ile başaracağım galiba

Doktor
Ziyaretçi
Doktor

Yazınızı dikkatlice okudum ve inceledim. Vermiş olduğunuz bilgiler için de teşekkür ederim. Bende çalışmış olduğum alan olan E-Ticaret ile ilgili özgün blog yazıları içeren bir web site oluşturmaya çalışıyorum. doktortek.com ziyaret edip göz atabilirseniz sevinirim. Yanlışlarımın neler olduğunu bilmek isterim.

Deniz
Ziyaretçi
Deniz

Gerçekten bu konuda okuduğum en öğretici yazı olmuş. Elinize sağlık.
evarkadasimolurmusun. com sitesini yeni kurduk,önerilerinizi değerli bulduk. Hayata geçireceğiz.
Bir göz atarsanız,somut önerileriniz olabilir. Şimdiden teşekkür ederim.

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

https://www.xn--kurgc-nvab.com/ hocam benim sitem hakkında da görüşlerinizi sunarsanız çok mutlu olurum

cnc
Ziyaretçi
cnc

cncbakim.com hocam birde bizim görsellerin açılma hızı nasıl sizde geri dönüş yaparsanız sevinirim.