Artık soru sormaya yada sorulara yanıt vermeye hazırsınız! Hemen bir soru sorun yada bir soru seçin...
0 oy
18 kez görüntülendi
Güncel kategorisinde tarafından
Muhasebecilerin üzerinden bir yük daha kaldırıldı. Önce TÜİK'e verilmesi gereken bazı bilgileri verme zorunluluğunu kaldıran hükümet şimdi de Muhasebeciler tarafından Bilanço esasına göre defter tutan mükelleflerin/şirketlerin yılda bir kere Kurumlar Beyannamesi ile birlikte verdiği Kesin Mizan beyanını kaldırdı.

Maliye Bakanı Ağbal, bu sayede söz konusu bildirimleri zamanında veya usulüne uygun yapamayan mükelleflere kesilen özel usulsüzlük cezasının da sona erdiğini bildirdi.

Bilanço esasına göre defter tutan yaklaşık 1 milyon 200 bin mükellefe, 2011 yılında yapılan bir düzenlemeyle kesin mizan verme yükümlülüğü getirildiğini anımsatan Ağbal, "Mükellefler ya da mükellefler adına muhasebe meslek mensuplarınca hazırlanarak Gelir İdaresi Başkanlığına iletilen kesin mizan bildirimi verme yükümlülüğünü geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanan bir tebliğ ile kaldırdık. Böylece yaklaşık 1,2 milyon mükellefimizin üzerindeki bu yükü kaldırmış olduk." görüşüne yer verdi.

Böylece yıllardır gereksiz bir yükümlülük daha muhasebecilerin omzundan kalkmış oldu. Kesin mizanın kalkması ile beraber, Tüik  istatistik beyanı da kalktı. Yavaş yavaş Muhasebeci'ler üzerinde ki yoğun iş baskı kaldırılacak gibi.

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

...