Telefon Haberleri

Telefonlar patlar mı? Patlamasını önlemek için ne yapmalı? İşte cevap!

Telefonlar patlar mı? Patlamasını önlemek için ne yapmalı? İşte cevap! 1

Son zamanlarda sık sık duymaya başladığımız “şu marka cep telefonu patladı” gibi haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Peki neden?

Özellikle son yıllarda yurtdışından gelen cep telefonlarının patlama haberlerinin odak ve ortak noktalarını bir toparlayalım olduğunu söyledik. Bu telefonların patlama nedeni ne? durduk yere patlamıyor herhalde bu veletler…

Cep telefonlarının patlamasının başlıca nedenleri şunlar

1-Çin malı denen, çok ucuza satılan çakma diye tabir edilen sahte şarj cihazları.

Bu cihazlar kullanılan malzeme ve telefonunuza uygun olmama durumu ile elektrik akımını telefonunuza olması gerektiği ayarlar aktaramıyor. Bu nedenle de ilk başlarda sıkıntı olmasada zamanla batarya şişiyor ve akımın etkisiyle patlıyor.

2-Uzun süte şarjda bırakılan cep telefonları.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile beraber, insanların şarj başında geçirdiği sürede inanılmaz arttı. Bir günü bile çıkarmayan 3-5 binlik telefonlar…Neyse konumuz bu değil. Bir gün bile gitmeyen şarjlar nedeniyle sürekli şarja takılan telefonlar,  özellikle geceleri yatarken yada bir iş olmadığında saatlarce (5/10/15 saat arası) prize takılı bırakılıyor. Bunun sonuncunda, örneğin; kullanım ömrü 10 sene olan bir batarya, gereksiz  ve aşırı kullanım nedeni ile ömrünü bir kaç yıla indiriyor. Hele birde bu şarjlar korsan ucuz prizlerle, şarj cihazları ile dolum sağlanıyorsa bu süre daha da düşebiliyor. Gereksiz şarj etmeler sonucunda yine batarya artık dayanamıyor ve ısınıyor, sınıyor, ısınıyor…sonra “bummm”.

Telefonların patlamasını önlemek için yapmak gerekenler

1-Kesinlikle telefonun orjinal şarj cihazını kullanın. Bozulursa yine orjinalinden veya kaliteli bir şarj cihazı kullanın.

2-Bataryanız bozulursa yine orjinal batarya alın. Çakma bataryalardan uzak durun.

3-Telefon şarjda iken telefonla oynamayın. Bakın “oyun oynamayın” demiyorum, telefonla oynamayın.

4-Telefon şarjda iken telefonda oyun kesinlikle oynamayın. Yukarda demediğimi şimdi olduğunu söyledim işte… Şarj edilirken batarya normal sıcaklığının kat kat üstüne çıkar. Bu durum oyun oynarkende geçerlidir. Oyun oynarken veya video/film izlerken batarya oldukça ısınır. Sebebi ekranın, işlemcinin ve ram’in çok hızlı bir şekilde çalışması ve batarya’yı kullanmasıdır. Hem şarj hem telefon büyük tehlikedir. (Ciddiyiz. Hele birde, korsan şarj cihazı, adi prize takılı telefon ve bu durumda ki telefonda oyun oynamak O_o)

5-Telefonlar her zaman şarjda iken patlamaz. Durup dururken de patlayan telefon haberleri geliyor. Bunlarda yine bataryadan kaynaklanıyor. Bu yüzden özellikle telefonu cebimize koyduğumuzda telefonun ekranı tenimize dönük olmalı, telefonun arkasıda dışarı bakmalı. Böylece patlama olursa bacağımız daha az yara alacak, batarya dışarı doğru patlayacaktır. (Allah korusun!)

6-Hızlı şarj cihazlarını, hızlı şarjı desteklemeyen telefonlarda kullanmayın. Telefon normalden fazla ısınacaktır. Bu, telefonun anlamsız tavırlar içerisine girmesine neden olabilir. Ayrıca hızlı şarj cihazı telefonunuz hızlı şarjı desteklemiyorsa bir işe de yaramaz.

Unutmadan: telefonlar değil, içinde yer alan bataryalar patlar. Bu yüzden bataryaları üzecek davranışlardan kaçınalım…

1
Yorumlar

avatar
1 Yorum konuları
0 Konu cevapları
0 Takipciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
1 Yorum yazarları
Ttty Son yorum yazarları
Ttty
Ziyaretçi
Ttty

Bataryanın neden patladığına dair bilemsel ikna edici bir yazı değil. Az buçuk teknoloji ile ilgisi olan herkes bunların yapılmaması gerektiğini bilir konunun nedenini araştırıp yazsaydınız daha faydalı olurdu.