Haberler

Ünlü ödeme sistemi PayPal Türkiye’ye geri dönüyor!

Ünlü ödeme sistemi PayPal Türkiye'ye geri dönüyor! 1

Geçtiğimiz aylarda Bankacılık, Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından lisansı iptal edilen PayPay Türkiye’ye dönüş için hazırlıklara başladına dair iddialar var.

Kriterleri karşılamadığı gerekçesi ile BDDK tarafından lisansı iptal edilen ve Türkiye’de ki hizmetine son verilen dünyada ünlü evrensel ödeme sistemi PayPal, sorunu çözmek adına düğmeye bastı. Özellikle verilerin barında tarafında BDDK ile sorun yaşayan PayPal, verilerin Türkiye’de saklanacağı sunucuları Türkiyede kuracak ve gerektiğinde vergisini ödeyecek. Böylece devlet hem kaçak verginin önüne geçecek, hemde kullanım oranı oldukça fazla olan PayPal’dan ciddi anlamda vergi alabilecek.

PayPal ne zaman geri dönecek?

Gelen haberlere göre, Paypal’ın tekrar Türkiye’de hizmete başlama tarihi 2017 yılının Mart ayı. Bu süre boyunca hazırlıklarını tamamlayacak olan firma, hizmetini eskisinden biraz farklı bir yöntemle sunmaya hazırlanıyor. Cross Border, yani Sınır Ötesi denen bu hizmet yöntemi ile kullanıcılar yurt dışından Türkiye’de alış veriş yapabiliyorken, tam tersi ise yani Türkiye’de bulunan biri yurt dışından alış veriş yapamıyor. Bu durum PayPal kullanıcılarını biraz üzecek gibi görünse de hizmetin devam edecek olması da önemli bir unsur.

PayPal’dan sonra diğer ünlü ödeme sağlayıcıları 2checkout gibi firmaler’de benzer durum ile karşılaşmış ve Türkiyede ki hizmetlerini bitirmişlerdi. Paypal’ın geri dönüşü ile artık bu gibi firmalerde Türkiye’de ki hizmetine yavaş yavaş tekrar başlayabilirler.

 

GÜNCELLEME

Bu haberden sonra ortaya atılan bu iddia PayPal tarafından yalanlandı ve görüldüğü de üzere üzerinden 1 sene geçmesine rağmen PayPal da durum değişmedi.

3
Yorumlar

avatar
2 Yorum konuları
1 Konu cevapları
0 Takipciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
3 Yorum yazarları
Coşkun UygunazametMikayil Son yorum yazarları
azamet
Ziyaretçi
azamet

bence sitenin ismini yerli teknoloji değil yerli yalan yapın lakin bu haberin aslı kaynağı yok paypal tarafından

Mikayil
Ziyaretçi
Mikayil

Geri gitti