Blog

Windows 10 açılış hızını 2 katına çıkarın, hızlandırın! 2019

Windows 10 açılış hızını 2 katına çıkarın, hızlandırın! 2019 1

Microsoft’un son oyuncağı Windows 10 ilk dağıtımında ücretsiz olması sebebi ile büyük ilgi gördü. Gerçi ücretsiz olmasa da görecekti (: Peki bu ilgiyi hak ediyor mu?

Geçtiğimiz yıl haberleri çıkan ve pek inandırıcı olmayan yeni Windows ücretsiz dağıtılacak haberlerini Microsoft gerçeğe çevirdi ve yeni işletim sistemi Windows 10’u ilk sene geçerli olmak üzere tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sundu. Windows 7’den görünüm olarak çok bir şey kazandırmayan Win10’da ki en büyük yenilik, herkesin ilk Windows‘lardan beri çok sevdiği Başlat menüsü oldu. Çok sevilen menü Win10’la beraber geri döndü. Ayrıca Windows 7 ile hayatımıza giren Metro arayüzü’de kaldırılarak, küçük bir alana sıkıştırıldı, yani isteyen yine kullanabiliyor.

Gelelim sözün özüne. Windows 10’da 7’ye göre görüntü olarak ahım şahım değişiklik olmasa da, performansa ve ince detaylarda epey önemli yenilik var. Bunlardan biri de açılış/kapanış hızları. Sizlere Windows 10’lu bir bilgisayarın en kısa sürede açılması için yapılması gerekenleri anlatıyoruz. Hızlı kapanışı da kısmetse daha sonra anlatırız (:

Windows 10 açılış hızını 2 katına çıkarın, hızlandırın! 2019 2

Windows-10-hızlandırma

Windows 10 bilgisayarınızın açılışını hızlandırmak için şu adımları izleyin

1.İŞLEM

-Ctrl+Alt+Del tuşlarına aynı anda basıp gelen ekrandan Görev Yöneticisi’ni açın. (Alt görev çubuğu/Sağ tık/Görev Yöneticisi de yapabilirsiniz)

-Görev Yöneticisi ekranında, Başlangıç sekmesine tıklayın

-Ekran da iken sağda Durum sekmesi var. Onun altında Etkin olarak işaretli programlara bakın

-Etkin programlar arasında çok işinize yarayan yoksa hepsini kapatın: Realtek kalabilir, IDM kalabilir, Skype kalabilir artık hangisi işinize geliyorsa. Burda işlem bitti bitti.

2.İŞLEM

-Alttaki başlangıç çubuğunda yer alan Bildirim simgesine tıklayın. Saatin hemen yanında ki sohbet kutusu gibi olan simge.

-Sağda ki Tüm Ayarlar’a tıklayın

-Bu sayfada ki Gizlilik’e tıklayın

-Bu sayfada sol en altta bulunan Arkaplan Uygulamaları sekmesine tıklayın

-Burda arkaplanda çalışan uygulamaları göreceksiniz. Çalışanlar’ın yanında Açık yazacaktır.

-Açık durumda olan bütün arkaplan uygulamalarını kapatabilirsiniz. Ben hepsini kapalı kullanıyorum. Eğer Alarm v.s işinize yarıyorsa tek tek bakın işinize yarayacakları Açık konumda tutun.

BONUS İŞLEM

-İsterseniz Clean Clear gibi bir programla da bütün gereksiz dosyaları temizleyebilirsiniz. Son zamanlarda bu tür programların yarardan çok zarar verdiği söylentileri çıktı. Ne kadar doğru bilinmez.

Artık bilgisayarınızı baştan başlatabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda güncelleme felan kurmadan başlattıysanız, bilgisayarınız normale göre hemen hemen 2 kat hızlı açılacaktır. Tabi bu teori de olan. Herkes de olmayabilir. Her bilgisayarın kendine has bir yapısı var. Ancak bu işlemlerle bilgisayarın nefes aldığı bir gerçek. Kolay gelsin (:

 

BONUS 2019

Evet arkadaşlar. Bilgisayarınızı hızlandırmanın, bilgisayarınızın hem açılış hızını hemde kapanış hızını gerçekten de 2 hatta 3 katına çıkartmanın püf noktasını söylüyorum. Ancak bu püf nokta size ciddi bir maliyet çıkartabilir, önceden söyliyelim 🙂

Windows 10, Windows 8 yada Apple Macbook Air, Pro kapanış ve açılış hızları dışında, diske yazım ve okuma hızını ciddi anlamda arttırmak istiyorsanız yapmanız gereken işlem hard diskinizi SSD ile değiştirmek. SSD hard diskleri normal disklere göre çok daha hızlı okuma ve yazma işlemi yaptığı için, programları çalıştırma hızınız, bilgisayarın reset ve kapanma, açılma hızları çok hızlanacaktır.

Hali hazırda satılan yeni bilgisayarların çoğu zaten SSD’li olarak satılıyor. Ancak SSD olmayan bilgisayarlara göre 300-500 TL arasında bir fark olduğu için hala SSD’siz pc, bilgisayar satın alanlar görebilirsiniz.

Sizde bilgisayarınıza en az 200 TL’den başlayan fiyatlarla satılan bir SSD sabit disk alırsanız bilgisayarınızın gerçekten de hızlanacağını fark edeceksiniz. Eğer yeni bilgisayara ihtiyacınız yoksa sadece SSD alarak hızınızı arttırabilir, tüm bileşenler eskimiş ise yeni bir SSD’li bilgisayar alarak daha mantıklı bir iş yapabilirsiniz.

1
Yorumlar

avatar
1 Yorum konuları
0 Konu cevapları
1 Takipciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
1 Yorum yazarları
abdülkadir Son yorum yazarları
abdülkadir
Ziyaretçi
abdülkadir

Windows 10 açılış süresini en aza düşürme yolu
Vereceğim iki yol(adres) açılış süremi 1 dk 20 sn den 25 sn ye düşürdü
“https://forum.donanimhaber.com/m_108752376/tm.htm”
“https://www.youtube.com/watch?v=YbC7QIia8AY”
bu iki adrestekiler size yeterli olacaktır