Yerli Telefon

İşte Yerli Telefon Markaları ve Yerli Telefonda Son Durum! 2019

İşte Yerli Telefon Markaları ve Yerli Telefonda Son Durum! 2019 1

Türkiye’nin en meraklı olduğu konulardan biri: “yerli üretim otomobil” ve “telefon”. Bakalım içimizde ki bu ukdeye hangi Türk firmaları cevap verecek.

2003 yılından itibaren yeni bir hükümet ile yönetilmeye başlayan Türkiye’nin takıntılı olduğu konulardan biri de yerli üretim oldu. Bu elbette ki ülkemizin tamamen hayrına bir takıntı. Keşke diğer takıntılar da böyle olsa…

Neyse uzun lafın kısası, ülkemiz insanlarının yerli otomobil ve yerli telefona hasret olduğu bir gerçek. Yerli otomobil Allah’ın izni ile çok yakında yollarda olacak. Bu konuda ki yerliden kastımızın öncelikle tepeden tırnağa yerli malı olması değil. En azından yarıdan fazlasının milli kaynaklarla üretiliyor olması. Öyle ki şu an dünyada ki hiç bir marka tamamen o ülkenin sermayesi ile yapılmış olamaz. Bu nokta da ki ana kaynak malum Çin.

Yerli telefon konusunda da uzun yıllardır gündemde olan bir kaç marka var. Bu markalar ya telefonları kendileri tasarlayıp üretimini başkasına yaptırıyor, ya da zaten yapılmış bir telefonu ülkemize kendi logosunu basarak getiriyor. Buna da yerli telefon olduğunu söylediler uzun zamandır. Ancak işler şimdi değişti. Yerli telefon kavramı da rayına oturmaya başladı.

İşte Yerli Telefon Markaları ve Yerli Telefonda Son Durum! 2019 2

Vestel Venüs Z30

Ülkemizde yerli telefon adı altında şu ana kadar telefon piyasaya süren firmalardan, yabancı firmaya yaptırıp kendi logosunu basan Türk firmaları:

-General Mobile

-Casper

-Reeder

-Teknosa

-Escort

-Sunny

-Piranha

-Trident

-Victor

-Quatro

-Dark

-Excon

-BB Mobile

-Türk Telekom

-Kaan

İşte Yerli Telefon Markaları ve Yerli Telefonda Son Durum! 2019 3

General Mobile Elite

Tasarımını kendi yapıp yazılım ve donanımını yabancı firmalara yaptıran Türk firmaları:

-Vestel

-Turkcell (Bazı modellerde) (Uzun süredir piyasaya çıkmıyor)

-General Mobile (Bazı modellerde)

Türk ve yabancı sermayeli firmalardan çıkan ortak telefonlar:

-Avea (Uzun süredir piyasaya çıkmıyor)

-Vodafone (Uzun süredir piyasaya çıkmıyor)

Yerli telefon ile ilgili çalışma yapan devlet firmaları:

Aselsan (Ses seda yok)

-Tübitak (Ses seda yok)

Yukarı da sayılan firmaler dışında adı henüz açıklanmayan ve yakında duyurulması beklenen firmalarda var. Bu firmalardan 3 tanesi donanımı, 5 tanesi de yazılımı yerli imkanlar yapmak için yarışıyor. Yani çok yakın bir zaman diliminde, donanımı da yazılımı da yerli olan bir akıllı telefon devlet desteği ile piyasaya sürülecek.

Şu ana kadar bu konuda en ciddi adımı bir çok kişi beğenmese de Vestel attı. Bu firmain beğenilmemesinin sebebi ise yerli telefona teşvik amaçlı devletten istediği ithal telefonlara yeni vergi. Ülkemize gelen telefonların da neredeyse tamamı ithal olduğuna göre bu tepkiyi anlamak mümkün. Ancak beklenen vergi gerçekleşmedi ve ithal telefonlara “henüz” ek bir vergi gelmedi. Vestelin en yeni modeli Vestel Venüs 3 adlı telefon, piyasa da ki en yerli telefon olarak sayılabilir. Zira Venüs 3’ün tasarımı ve bataryası Vestel tesislerinde geliştirildi. Diğer parçalar malum yerlerden. (Ekran’da yerli olabilir, emin değilim)

Yerli telefon konusunda en ciddi ikinci firma ise Turkcell. Daha önce tasarımını kendi yaptığı telefonları piyasada bulunan firma, yerli telefon konusunda oldukça iddialı. Bu firmalar suyun yüzeyinde yer alan ve yüzen firmalar. Çok yakında suyun dibinden yukarı doğru çıkan yep yeni firmaler görmemiz mümkün.

Hayırlısı ile merakla bekliyoruz…

2019 GÜNCELLEMESİ

Yukarıda yazdıklarımızı tam 4 sene öncesinde dile getirdik. Aradan geçen ortalama 4 senede geriye dönüp baktığımızda yerli telefon konusunda maalesef pek bir gelişme olmadı. En önemlisi olan devlet destekli yerli telefon beklentisi maalesef rafa kalkmış gibi görünüyor, en azından hiç bir haber yok (Aselsan ve Tübitak’dan kastımız).

Onun dışında, yurt dışında üretilen telefona kendi markasını basan yerli marka telefonlarımız hala son sürat satışa devam ediyorlar. Bunlar arasında en çok tutan General Mobile oldu. Son telefonlarda kendi tasarımlarını da kullanarak yerlilik oranını arttırdılar.

Kendi tasarımını ve kendi ürettiği batarya pilini kullanarak “gururla yerli” sloganı atan Vestel ise listede adı geçen markalardan gerçekten de en yerli olanı diyebiliriz. Şuan piyasada en çok satan yerli marka telefonlardan biri de Vestel. Çıkardıkları her yeni model telefon bir öncekinden farklı ve daha iyi özelliklere sahip. Ancak fiyatlarının ilk çıkışta biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Konu dışında ise “yerli otomobil” konusunda ise çok önemli gelişmeler yaşandı. Devlet olaya el attı ve 5 büyük firma (Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell Grubu ve Zorlu Holding) bir araya getirerek bu işi size veriyorum olduğunu söyledi. Yerli otomobil konusu buna rağmen yavaşlamaya başlayınca Başkan Erdoğan geçtiğimiz günlerde sitemkar bir açıklama yaptı. Yani yerli otomobil yapacağım diyen o büyük firmalar otomobili yapmak için biraz ağırdan alıyorlar. En azından bu durum yerli telefon sektöründe daha iyi durumda. Devletin kendi eliyle yerli telefon yapması pek mümkün görünmese de yerli marka firmalarımız bu anlamda ciddi işler çıkartıyor ve şuan en başarılı yerli marka telefonlar olarak: Vestel ve General Mobile diyebiliriz. Diğerleri biraz geri de kaldı.

Bundan 2 sene sonra çok daha güzel haberlerle görüşmek üzere…

20
Yorumlar

avatar
16 Yorum konuları
4 Konu cevapları
0 Takipciler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
20 Yorum yazarları
GizliCemal kementFatihHuriyeyaşar köklü Son yorum yazarları
Cemal kement
Ziyaretçi
Cemal kement

Casper A3 plus kullanıyorum çok.menmunum

Fatih
Ziyaretçi
Fatih

Evet, turkiyede bugun ne kadar uretir, ne kadar yerli olur ve ne kadar ihrac edersek, dunyada o kadar lideriz demektir !

Huriye
Ziyaretçi
Huriye

Eyacanla bekliyoruz. Yerli malı herkes onu kullanmalı.

Emrah
Ziyaretçi
Emrah

Gm8 kullanıyorum Made in Turkey .. Yarısı, çeyreği artık ne kadarı yerliyse can feda zamanla hepsi de yerli olur İNŞAALLAH

Emrah Bayraktar
Ziyaretçi
Emrah Bayraktar

Yerli telefonlari satmak için herhangi bir girişim yok yabancı marka telefonlara dünya para veriyoruz.Yerli telefonlarda en azından eskiyi getir yeniyi al kampanyası yapılabilir.Boylece atıl durumdaki telefonlar geri dönüşüm sayesinde ekonomiye kazandırılır.Musteriyede cazip gelir.

Turgay
Ziyaretçi
Turgay

Vergilerle insanları. Yönlendirmek. Zulumdur. Bizim millet kalitesiz. Ürün. Üretip. Satmayı. Sever fakat kullandığı ürünün de en kaliteli olmasını ister. Sen kaliteyi yakalayamadigin sürece markaasamassin markalasamadigin surecede talep görmesin bu sebeptendirki bu ülkede hep. Yerli. Hayelleri. Olacak ama. Öyle. Zannediyorumki bu. Yerli. Ve milli. Kelimelerinin içi. Hep boş. Kalacak ve. Bu millete büyük kulfet olan vergi. Yüküyle belini dorultmayacaklar.

salih
Ziyaretçi
salih

teşekkür ederiz faydalı olmuş

Sükrü Dalaslan
Ziyaretçi
Sükrü Dalaslan

Yahu Kim bana gerechten yüzdeyüz yerlimali türkiyede Üretilen cep telefonlari söyleyebilir.

sami
Ziyaretçi
sami

yerli olsun çamurdan olsun . Allah bu iş üzerinde çalışanların yardımcısı olsun. her şey Türk milleti için her şey vatan için.

hakan
Ziyaretçi
hakan

Malesef yerli sirket diye bildiklerimizin patronlarinin kokeni yahudi
yani para yine oraya gidiyor