İşte yerli telefon markaları ve yerli telefonda son durum!

Türkiye’nin en meraklı olduğu konulardan biri: “yerli üretim otomobil” ve “telefon”. Bakalım içimizde ki bu ukdeye hangi Türk firmaları cevap verecek.

2003 yılından itibaren yeni bir hükümet ile yönetilmeye başlayan Türkiye’nin takıntılı olduğu konulardan biri de yerli üretim oldu. Bu elbette ki ülkemizin tamamen hayrına bir takıntı. Keşke diğer takıntılar da böyle olsa…

Neyse uzun lafın kısası, ülkemiz insanlarının yerli otomobil ve yerli telefona hasret olduğu bir gerçek. Yerli otomobil Allah’ın izni ile çok yakında yollarda olacak. Bu konuda ki yerliden kastımızın öncelikle tepeden tırnağa yerli malı olması değil. En azından yarıdan fazlasının milli kaynaklarla üretiliyor olması. Öyle ki şu an dünyada ki hiç bir marka tamamen o ülkenin sermayesi ile yapılmış olamaz. Bu nokta da ki ana kaynak malum Çin.

Yerli telefon konusunda da uzun yıllardır gündemde olan bir kaç marka var. Bu markalar ya telefonları kendileri tasarlayıp üretimini başkasına yaptırıyor, ya da zaten yapılmış bir telefonu ülkemize kendi logosunu basarak getiriyor. Buna da yerli telefon dediler uzun zamandır. Ancak işler şimdi değişti. Yerli telefon kavramı da rayına oturmaya başladı.

Ülkemizde yerli telefon adı altında şu ana kadar telefon piyasaya süren firmalardan, yabancı firmaya yaptırıp kendi logosunu basan Türk şirketleri:

-General Mobile

-Casper

-Reeder

-Teknosa

-Escort

-Sunny

-Piranha

-Trident

-Victor

-Quatro

-Dark

-Excon

-BB Mobile

-Türk Telekom

Tasarımını kendi yapıp yazılım ve donanımını yabancı şirkete yaptıran Türk firmaları:

-Vestel

-Turkcell

Türk ve yabancı sermayeli şirketlerden çıkan ortak telefonlar:

-Avea

-Vodafone

Yerli telefon ile ilgili çalışma yapan devlet şirketleri:

-Aselsan

-Tübitak

Yukarı da sayılan şirketler dışında adı henüz açıklanmayan ve yakında duyurulması beklenen firmalarda var. Bu firmalardan 3 tanesi donanımı, 5 tanesi de yazılımı yerli imkanlar yapmak için yarışıyor. Yani çok yakın bir zaman diliminde, donanımı da yazılımı da yerli olan bir akıllı telefon devlet desteği ile piyasaya sürülecek.

Şu ana kadar bu konuda en ciddi adımı bir çok kişi beğenmese de Vestel attı. Bu şirketin beğenilmemesinin sebebi ise yerli telefona teşvik amaçlı devletten istediği ithal telefonlara yeni vergi. Ülkemize gelen telefonların da neredeyse tamamı ithal olduğuna göre bu tepkiyi anlamak mümkün. Ancak beklenen vergi gerçekleşmedi ve ithal telefonlara “henüz” ek bir vergi gelmedi. Vestelin en yeni modeli Vestel Venüs 3 adlı telefon, piyasa da ki en yerli telefon olarak sayılabilir. Zira Venüs 3’ün tasarımı ve bataryası Vestel tesislerinde üretildi. Diğer parçalar malum yerlerden. (Ekran’da yerli olabilir, emin değilim)

Yerli telefon konusunda en ciddi ikinci şirket ise Turkcell. Daha önce tasarımını kendi yaptığı telefonları piyasada bulunan şirket, yerli telefon konusunda oldukça iddialı. Bu firmalar suyun yüzeyinde yer alan ve yüzen firmalar. Çok yakında suyun dibinden yukarı doğru çıkan yep yeni şirketler görmemiz mümkün.

Hayırlısı ile merakla bekliyoruz…

Yorumlar

13 Yorum - "İşte yerli telefon markaları ve yerli telefonda son durum!"

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Turgay
Ziyaretçi
Turgay

Vergilerle insanları. Yönlendirmek. Zulumdur. Bizim millet kalitesiz. Ürün. Üretip. Satmayı. Sever fakat kullandığı ürünün de en kaliteli olmasını ister. Sen kaliteyi yakalayamadigin sürece markaasamassin markalasamadigin surecede talep görmesin bu sebeptendirki bu ülkede hep. Yerli. Hayelleri. Olacak ama. Öyle. Zannediyorumki bu. Yerli. Ve milli. Kelimelerinin içi. Hep boş. Kalacak ve. Bu millete büyük kulfet olan vergi. Yüküyle belini dorultmayacaklar.

salih
Ziyaretçi
salih

teşekkür ederiz faydalı olmuş

Sükrü Dalaslan
Ziyaretçi
Sükrü Dalaslan

Yahu Kim bana gerechten yüzdeyüz yerlimali türkiyede Üretilen cep telefonlari söyleyebilir.

sami
Ziyaretçi
sami

yerli olsun çamurdan olsun . Allah bu iş üzerinde çalışanların yardımcısı olsun. her şey Türk milleti için her şey vatan için.

hakan
Ziyaretçi
hakan

Malesef yerli sirket diye bildiklerimizin patronlarinin kokeni yahudi
yani para yine oraya gidiyor

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Hangileri

Veli timur
Ziyaretçi
Veli timur

Yabanci telifonlara yuz yuz gumruk ekleirse turk mali telifonlar kisa wurede buyur doviz turkiyede kalir

Musa
Ziyaretçi
Musa

Ben Almanyada Yasiyorum Izine geldigimde Telefonla ilgili sorun yasadigimdan 2015 te Vestel Venus Satin aldim ve Cok memnunum Gayet rahat kullanimli Almanyada da rahat kullanilabiliyor

SocialistTengri
Ziyaretçi
SocialistTengri

Kardeşim vestel v3 lerin panel (ekran) anakart ve kasa bileşenleri (yaklaşık %72-73’ü) Türkiye’de üretiliyor. (kendim gördüm)

Orion
Ziyaretçi
Orion

Concord da öyle türk şirketi ancak başka yerde üretiliyor

ismail bozkurt
Ziyaretçi
ismail bozkurt

Caspein telefonlarini yukarda yazmamissiniz onlar nasil ureiyo

wpDiscuz